Ma'lumki, O'zbekiston Respublikasining ipoteka sektorini isloh qilish maqsadida OTB va Moliya vazirligi o'rtasidagi hamkorlik natijasida O'zbekiston Respublikasida Ipoteka bozorini rivojlantirish dasturini amalga oshirish konsepsiyasi ishlab chiqilgan edi. O‘zbekiston 2019 yildan boshlab – 2021 (Dastur). Konsepsiyaga muvofiq, O‘zbekiston Ipoteka kreditini qayta moliyalash kompaniyasini (Jamiyatni) tashkil etish va faoliyatini yo‘lga qo‘yish (faoliyatini boshlash) Dasturning asosiy elementi bo‘lib, bu Prezidentning 2019-yil 13-maydagi 5715-son qarori bilan mustahkamlangan. tasdiqlangan yoʻl xaritasi shakli.
Kompaniyani ishga tushirish dasturiga muvofiq, dastlabki bosqichda Osiyo taraqqiyot banki tomonidan yaratilgan imtiyozli ipoteka kreditlari portfelini qayta moliyalashtirish uchun 150 million AQSh dollari miqdorida kredit ajratish ko‘zda tutilgan edi. tijorat banklari, ushbu resurslarni 2023-yilning birinchi choragi oxirigacha bosqichma-bosqich rejalashtirilgan o‘zlashtirish.
Ammo, aholining ikkilamchi ko'chmas mulk bozoridan uy-joy sotib olish uchun ipoteka kreditlariga qiziqishi va ularni tijorat banklari tomonidan faol kreditlashi tufayli ushbu talabni qondirish uchun Dasturda nazarda tutilgan resurslar 2022 yilning 1-choragida muddatidan avval foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Ulardan 2021-yil dekabr oyida tijorat banklari yozma ravishda xabardor qilingan, chunki ular tomonidan mavjud resurslar qoldig‘i uchun maqbul ipoteka resurslari portfeli allaqachon shakllantirilgan.
Bugungi kunda kompaniya Moliya vazirligi va boshqa institutlar, shu jumladan xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda maqbul ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirish uchun resurslarni jalb qilish bo‘yicha faol ish olib bormoqda. Kompaniya ushbu ish boʻyicha qoʻshimcha maʼlumotlarni oʻzining rasmiy veb-saytida, ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida va Telegram messenjeridagi kanalida eʼlon qiladi.
Tijorat banklari tegishli ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirishni qayta boshlash to‘g‘risida Kompaniya tomonidan xabardor qilinadi.

It is well known that, in order to reform the mortgage sector of the Republic of Uzbekistan, as a result of cooperation between ADB and the Ministry of Finance, a concept for the implementation of the Mortgage Market Development Program in Uzbekistan for the period from 2019 - 2021 (Program) was developed. In accordance with the concept, the key element of the Program is the creation and operationalization (start of activities) of the Mortgage Refinancing Company of Uzbekistan (Company), which is enshrined in the presidential decree No. 5715 dated May 13, 2019 in the form of an approved roadmap.
In accordance with the Program, for the operationalization of the Company, at the initial stage, it was envisaged to allocate a loan from the Asian Development Bank in the amount of 150 million US dollars to refinance the portfolio of eligible mortgage loans created by commercial banks, with a gradual planned development of these resources by the end of the 1st quarter of 2023.
However, due to the lively interest from the population in mortgage loans for the purchase of housing from the secondary real estate market and their active lending by commercial banks, in order to meet this demand, the resources provided for by the Program are planned to be developed ahead of schedule during the 1st quarter 2022. In December 2021, commercial banks were notified in writing, since they had already formed a portfolio of acceptable mortgage resources for the remainder of available resources.
Today, the Company, together with the Ministry of Finance and other institutions, including international ones, is actively working to attract resources for refinancing acceptable mortgage loans. The Company will publish additional information regarding this work on its official website, on its social media pages and on its channel in the Telegram messenger.
Commercial banks will be notified accordingly by the Company about the resumption of refinancing of acceptable mortgage loans.