Ma'lumki, O'zbekiston Respublikasining ipoteka sektorini isloh qilish maqsadida OTB va Moliya vazirligi o'rtasidagi hamkorlik natijasida O'zbekiston Respublikasida Ipoteka bozorini rivojlantirish dasturini amalga oshirish konsepsiyasi ishlab chiqilgan edi. O‘zbekiston 2019 yildan boshlab – 2021 (Dastur). Konsepsiyaga muvofiq, O‘zbekiston Ipoteka kreditini qayta moliyalash kompaniyasini (Jamiyatni) tashkil etish va faoliyatini yo‘lga qo‘yish (faoliyatini boshlash) Dasturning asosiy elementi bo‘lib, bu Prezidentning 2019-yil 13-maydagi 5715-son qarori bilan mustahkamlangan. tasdiqlangan yoʻl xaritasi shakli.
Kompaniyani ishga tushirish dasturiga muvofiq, dastlabki bosqichda Osiyo taraqqiyot banki tomonidan yaratilgan imtiyozli ipoteka kreditlari portfelini qayta moliyalashtirish uchun 150 million AQSh dollari miqdorida kredit ajratish ko‘zda tutilgan edi. tijorat banklari, ushbu resurslarni 2023-yilning birinchi choragi oxirigacha bosqichma-bosqich rejalashtirilgan o‘zlashtirish.
Ammo, aholining ikkilamchi ko'chmas mulk bozoridan uy-joy sotib olish uchun ipoteka kreditlariga qiziqishi va ularni tijorat banklari tomonidan faol kreditlashi tufayli ushbu talabni qondirish uchun Dasturda nazarda tutilgan resurslar 2022 yilning 1-choragida muddatidan avval foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan. Ulardan 2021-yil dekabr oyida tijorat banklari yozma ravishda xabardor qilingan, chunki ular tomonidan mavjud resurslar qoldig‘i uchun maqbul ipoteka resurslari portfeli allaqachon shakllantirilgan.
Bugungi kunda kompaniya Moliya vazirligi va boshqa institutlar, shu jumladan xalqaro tashkilotlar bilan birgalikda maqbul ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirish uchun resurslarni jalb qilish bo‘yicha faol ish olib bormoqda. Kompaniya ushbu ish boʻyicha qoʻshimcha maʼlumotlarni oʻzining rasmiy veb-saytida, ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida va Telegram messenjeridagi kanalida eʼlon qiladi.
Tijorat banklari tegishli ipoteka kreditlarini qayta moliyalashtirishni qayta boshlash to‘g‘risida Kompaniya tomonidan xabardor qilinadi.

Официальное заявление
Общеизвестно что, в целях реформирования ипотечного сектора Республики Узбекистан, в результате сотрудничества АБР и Министерства финансов была разработана концепция реализации Программы развития ипотечного рынка в Узбекистане на период с 2019 – 2021 года (Программа). В соответствии с концепцией ключевым элементом Программы является создание и операционализация (начала деятельности) Компании по Рефинансированию Ипотеки Узбекистана (Компания), что закреплено в указе президента № 5715 от 13 мая 2019 года в виде утвержденной дорожной карты.
В соответствии с Программой для операционализации Компании на начальном этапе было предусмотрено выделение со стороны Азиатского Банка Развития займа в размере 150 миллионов долларов США для рефинансирования портфеля приемлеaмых ипотечных кредитов, созданных коммерческими банками, с постепенным плановым освоением этих ресурсов до конца 1-го квартала 2023 года.
Но, в связи с оживлённым интересом со стороны населения в ипотечных кредитах на приобретение жилья со вторичного рынка недвижимости и их активным кредитованием со стороны коммерческих банков, для удовлетворения этого спроса, ресурсы, предусмотренные Программой, планируется досрочно освоить в течение 1-го квартала 2022 года. О чем, в декабре 2021 года коммерческие банки были письменно извещены, так как с их стороны был уже сформирован портфель приемлемых ипотечных ресурсов на остаток доступных ресурсов.
На сегодняшний день Компания совместно с Министерством финансов и другими институтами, в том числе с международными, активно работает над привлечением ресурсов для рефинансирования приемлемых ипотечных кредитов. Дополнительную информацию касательно этой работы Компания будет публиковать на своем официальном веб-сайте, на страницах в социальных сетях и на своём канале в мессенджере «Telegram».
О возобновлении рефинансирования приемлемых ипотечных кредитов коммерческие банки будут соответственно уведомлены со стороны Компании.